کلر (Chlorine)

کلر (Chlorine)  یک عنصر شیمیایی با عدد اتمی ۱۷ و نماد Cl می باشد. کلر در فرم عنصری خود (Cl₂) تحت شرایط استاندارد، کلرید، اکسیدکننده قوی است، که برای سفید سازی پارچه‌ها و بعنوان ضد عفونی کننده رایج در استخرهای شنا برای تمیزی و بهداشت آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلر ۲٫۵ برابر از هوا سنگین تر، دارای بوی بسیار بد و خفه کننده و بسیار سمی است. کلر به‌ عنوان بخشی از نمکهای طعام و ترکیبات دیگر به مقدار زیادی در طبیعت و لزوماً در بیشتر جانداران وجود دارد. گاهی در اتمسفر فوقانی ترکیبات کلرداری مانند کلرفلوئورکربن وجود دارند، که در تخریب لایه اوزون موثرند.

خصوصیات فیزیکی کلر:

در دما و فشار استاندارد دو اتم کلر تشکیل مولکول ۲ اتمی کلر را می‌دهند. Cl₂ گاز سبز، زرد رنگی است که بوی قوی متمایزی دارد (بوی سفید کننده). پیوند بین ۲ اتم کلر نسبتاً ضعیف است، که مولکول را بسیار واکنش پذیر می‌کند. نقطه جوش آن در حدود ℃۳۴ – است اما در دمای اتاق تحت فشار بالای اتمسفر می‌تواند مایع شود.

 

خصوصیات شیمیایی:

همراه با فلور، برم، ید و استاتین، کلر عنصری است از سری هالوژن‌ها (گروه ۱۷) است. کلر تقریباً با همه عناصر تشکیل ترکیب می‌دهد و ترکیبات کلریدها را می‌سازد. گاز کلر با بیشتر ترکیبات آلی واکنش می‌دهد، حتی به صورت غیرفعال سوختن هیدرو کربن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نام کلر برگرفته از واژه chloros به معنی سبز مایل به زرد است، که اشاره به رنگ این گاز دارد. در ۱ لیتر آب ۱۰ درجه، ۳٫۱۰ لیتر ودر آب ۳۰ درجه تنها ۷۷/۱ لیتر کلر حل می‌شود.

 

کاربرد های مهم ماده اولیه کلر در صنایع:

 1. در صنعت تصفیه آب
 2. ضد عفونی و گندزدایی استخرها
 3.  سفید کردن پارچه ها در صنعت نساجی
 4. تولید محصولات کاغذی و سفیدکننده کاغذها
 5. تولید مواد ضدعفونی کننده
 6. تولید رنگدانه ها
 7. در برخی شاخه های صنایع غذایی
 8. تولید حشره کش ها
 9. صنعت رنگرزی و تولید انواع رنگ ها
 10. در صنعت فراورده‌های نفتی
 11. صنعت پلاستیک سازی
 12. صنعت داروسازی و پزشکی
 13. تولید کلراتها، کلروفرم، تتراکلراید کربن ودر استخراج برم در صنعت آزمایشگاهی و جهت استفاده در برخی محصولات صنعتی دیگر