منتول

اسانس خنک کننده ی نعنا یا همان منتول با فرمول شیمیایی C10H20O می باشد. منتول به طور انتخابی انتهای اعصاب حسی مربوط به سرما را تحریک کرده و باعث احساس سرما می‌شود. و همچنین مصرف آن بر روی پوست باعث گشاد شدن عروقشده، و احساس سرما ایجاد می‌کند و به دنبال آن اثر ضد درد ظاهر می‌گردد. کاربرد بسیاری زیاد آن در صنایع داروسازی و پزشکی است، و معروفترین فراورده این ماده در ایران پماد ویکس (Vicks) است. منتول در غلظت هاي زياد نه تنها باعث تحريك حس گرما و درد شده، بلكه سبب تحريك موضعي نيز می شود. مصرف دارو بر روي پوست باعث گشاد شدن عروق و ايجاد احساس سرما شده، و به دنبال آن اثر ضد درد ظاهر مي گردد .

اثرات دارویی منتول:

 1. ضد احتقان بینی
 2. مسکن سر درد
 3. ضد درد موضوعی
 4. ضدخارش
 5. تسکین دهنده علایم تنفسی مانند برونشیت، سینوزیت و سرفه

 

کاربردهای مهم ماده اولیه منتول در صنایع و مصارف مهم محصول:

 1. در طب سنتی و پزشکی در برطرف کردن خرخر (Snoring) حاصل از گرفتگی بینی مؤثر است.
 2. ه عنوان بخور مخصوصاً در فصل سرد زمستان و در محیط‌های سربسته استفاده می‌شود و ۱۰ تا ۲۰ قطره داروی منتول مایع را در دستگاه بخور یا ظرف آب جوش می‌ریزند تا اسانس آن به همراه بخار در فضای اتاق پخش شود.
 3. منتول در تسکین سرماخوردگی، رفع گرفتگی بینی و احساس آرامش بسیار مؤثر است.
 4. مصرف منتول هنگام خواب آرامش رضایتبخشی را ایجاد می‌کند.
 5. برای رفع گرفتگی بینی نوزادان و کودکان، می‌توان ۵ تا ۲۰ قطرهٔ منتول را در دو طرف بالش و یا روی لباس نزدیک بینی چکاند تا بتوانند به خوبی تنفس کنند، راحت شیر بخورند و خواب راحتی داشته باشند.
 6. در دردهای موضوعی بر حسب سطع محل درد ۵ تا ۱۵ قطره از داروی منتول مایع را می‌توان در سطوحی مانند پیشانی، گردن، صورت، و یا دست و پا و با دست کمی ماساژ دهید تا قطرات در سطح پوست پخش شوند.