سیترات پتاسیم

پتاسیم سیترات (تری پتاسیم سیترات)، نمک پتاسیم اسید سیتریک با فرمول شیمیایی C6H5K3O7 به شکل بلورهای پودری سفید رنگ است. این ماده بدون بو با طعم شور و آب دوست است و می­تواند مقدار کمی آب را جذب کرده و نگه دارد. حدود ۳۸ درصد وزن این ترکیب مربوط به پتاسیم است. پتاسیم سیترات در فرم مونوهیدرات بسیار آبدوست است. پتاسیم سیترات در اثر اضافه شدن پتاسیم بی کربنات یا پتاسیم کربنات به محلول سیتریک اسید تا زمانی که جوش متوقف شود، حاصل می­گردد، سپس محلول حاصل تصفیه شده و دانه های نمک در اثر تبخیر حاصل می­شوند.

پتاسیم سیترات به سرعت از طریق دهان جذب شده و با ادرار دفع می­شود و چون یک نمک آلکالین دار است. در کاهش درد و کاهش دفعات ادرار (اسیدی) موثر است. پتاسیم سیترات برای درمان نقرس نیز موثر بوده و در پزشکی این ماده برای کنترل سنگ کلیه ناشی از سیستین یا اوریک اسید تجویز می­شود.

به عنوان یک افزودنی غذایی این ماده برای تنظیم اسیدیته غذاها و به عنوان ماده نگهدارنده مورد استفاده قرار می­گیرد. پتاسیم سیترات به عنوان بافر به نوشیدنی های شیرین نیز اضافه می­شود. مقدار پتاسیم مورد نیاز انسان ۳۵۰۰ میلی گرم به ازای هر روز است. این فرم از پتاسیم به طور طبیعی در برخی مواد خوراکی مثل لوبیا دیده می­شود. میوه هایی مانند آووکادو، آب پرتقال، موز و طالبی و سبزیجاتی مثل سبزیجاتی با برگ تیره،کدو و قارچ غنی از پتاسیم هستند.

کاربردهای مهم ماده اولیه پتاسیم سیترات در صنایع داروسازی و پزشکی:

  1.  ضد سنگ های ادراری یا قلیایی کننده ادرار یا قلیایی کننده ادرار ( در درمان سنگ های سیستینی یا اوراتی یا پیشگیری از آنها. بزرگسالان، در موارد کمی خفیف تا متوسط سیترات ادرار، ابتدا مقدار ۸٫۱ گرم سه بار در روز همراه با غذا مصرف می شود. در موارد کمی شدید سیترات ادرار ابتدا مقدار ۱۶٫۲ گرم سه بار در روز همراه با غذا یا طی ۳۰ دقیقه بعد از غذا یا قبل از خواب، یا ۶۲٫۱گرم چهار بار در روز همراه با غذا یا طی ۳۰ دقیقه بعد از غذا یا قبل از خواب مصرف می شود. حداکثر مقدار مصرف ۸٫۱۰ سیترات پتاسیم است.
  2. به عنوان بافر خنثی کننده اسید معده (پیش از بیهوشی برای کاهش خطر پنومونی ناشی از آسپیراسیون اسید در بیمارانی که در معرض خطر قرار دارند).
  3. به عنوان قلیایی کننده ادرار و ضد سنگ های ادراری همراه با سیترات سدیم.

سفارش محصول